Seznam Zprávy 22. 3. 2021

Seznam Zprávy

Článek převzatý z webu Seznam Zprávy (https://www.seznamzpravy.cz/clanek/svetlik-stat-by-mel-hradit-plosne-testovani-na-protilatky-144809#utm_content=ribbonnews&utm_term=sv%C4%9Btl%C3%ADk&utm_medium=hint&utm_source=search.seznam.cz)

Státem hrazené plošné otestování zaměstnanců na protilátky proti covidu-19 a následné očkování těch, kteří koronavirus neprodělali, by uvítal předseda představenstva Vítkovice Cylinders Jan Světlík.

Reakce na návrh povinného testování ve firmách s více než 250 zaměstnanci, který by v pondělí měla projednat vláda, jsou různé. Podle Jana Světlíka je naprosto nemyslitelné, aby podnik zastavil výrobu.

„Přivítali bychom z peněz státu plošné otestování zaměstnanců na protilátky a následné očkování podle zjištěných skutečných počtů lidí v průmyslu, kteří koronavirovou nákazou dosud neprošli. To by byl podle nás rozumný přístup, který by nás významně posunul i bez lockdownu celého průmyslu. Tak jsme o tom už mluvili i minulý týden na workshopu Národního strojírenského klastru s prezidentem Hospodářské komory Vladimírem Dlouhým,“ uvedl Světlík.

Podle mluvčí Evy Kijonkové se ve společnosti Vítkovice Cylinders, která má zhruba 450 zaměstnanců, testuje opakovaně už od listopadu. „Stávající systém našeho vlastního testování nám naprosto vyhovuje. Všechny zaměstnance jsme protestovali plošně po Novém roce. Nyní testujeme zaměstnance tak, jak nastupují na směny, případně pokud se necítí dobře, anebo nám oznámí kontakt s covid pozitivní osobou,“ řekla Kijonková.

Dodala, že společnost má i další preventivní opatření. Lidé s teplotou do firmy nesmí, lidé s pozitivním nebo nejasným antigenním testem jdou do karantény a na PCR test. „Testovat budeme dál tak jako tak. Příspěvek od státu na antigenní testy si musíme vyhodnotit, aby nebyla jeho administrace nakonec nákladnější než naše současné náklady na pořízení testovacích sad,“ uvedla mluvčí.

Podnik nyní jede na čtyři směny a vyrábí lahve na technické plyny, na kyslík pro dýchání i na medicinální plyny. „Je naprosto nemyslitelné, aby zastavil výrobu. Za nás jednoznačně odmítáme, že by byl takto organizovaný a silně automatizovaný průmysl zdrojem šíření koronaviru,“ uvedl Světlík.

Vláda v pondělí projedná návrh, podle kterého by firmy s více než 250 zaměstnanci od 5. března musely povinně testovat. V pořadu Partie Terezie Tománkové na stanici CNN Prima News to dnes řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Firmám, které nebudou po zavedení povinnosti testovat, by mohla hrozit pokuta až 500.000 korun, uvedl premiér.

„Je nějaký návrh, který se může změnit, že pro firmy od 250 zaměstnanců více to bude od 5. března povinné,“ řekl Babiš. Pokud by bylo dostatek testů, bylo by podle premiéra možné zavést povinnost okamžitě. Firmy, které nebudou plnit podmínky, tedy nošení ochranných pomůcek a testování, by podle Babiše měly být zavřené.


Cylinders Holding a.s.
Členové skupiny Cylinders Holding a.s.
© ARSYLINE 2024
Upozornění
Zavřít